1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Обговорено питання забезпечення митної безпеки

«Які ж основні виклики стоять перед Україною в забезпеченні митної безпеки?»,- запитаєте Ви. Відповідь на це запитання сьогодні шукали науковці та практики (як українські, так і закордонні) на науково-практичному круглому столі «Сучасні виклики забезпечення митної безпеки в Україні», який був організований Західноукраїнським національним університетом (далі – ЗУНУ).
Під час заходу виступили представники Департаменту: Шутяк Тетяна з темою «Незаконне переміщення товарів через митний кордон України як реальна загроза митній безпеці держави» та Констянтин Форсюк з темою «Кінологічне забезпечення Державної митної служби України».
На круглому столі були присутні: Андрій ВОЙЦЕЩУК, доктор економічних наук, професор, в.о. директора Департаменту спеціалізованої підготовки та кінологічного забезпечення Держмитслужби України; Андрій КРИСОВАТИЙ, доктор економічних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України, ректор ЗУНУ; Павло ГЕРАСИМ’ЮК, в.о. начальника митного поста «Ужгород-центральний» Закарпатської митниці Держмитслужби України; Василь РАЛИК, інспектор прикордонного контролю 1 категорії-інструктор відділу прикордонної служби «Рава-Руська», Львівського прикордонного загону; Андрій КІЗИМА, кандидат економічних наук, доцент, декан факультету фінансів та обліку ЗУНУ; Анатолій ЛУЦИК, кандидат економічних наук, доцент, завідувач кафедри податків та фіскальної політики ЗУНУ та інші працівники та студенти ЗУНУ.
Загалом у заході взяли участь 83 учасники, в т.ч. два представники місцевої влади Республіки Польща.

Досвід України щодо навчання в період COVID – 19 у черговому випуску журналу ВМО : Досвід РНЦ ВМО / РКНЦ ВМО (Хмельницький, Україна)

ВсесвітняМитнаОрганізаціяопублікувалановийвипускжурналуВМО «Жовтень 2020 - Митнаоцінка: історія, викликитаможливості», в якому поділилась досвідом навчання в період COVID – 19 Регіонального навчального центру (РНЦ) та Регіонального кінологічного навчального центру (РКНЦ), що функціонують на базі Департаменту спеціалізованої підготовки та кінологічного забезпечення  Держмитслужби.

У статті йдеться про останні події 2020 року, які кардинально трансформували умови для підвищення кваліфікації митників не тільки в Україні, але й у всьому світі. Вимушений перехід на виключно дистанційне навчання стало викликом для всіх учасників навчального процесу. Департаменту вдалося швидко адаптуватися, завдяки накопиченому досвіду онлайн-навчання, власної платформи дистанційного навчання, а також професійності і злагодженості команди тренерів. В непростий період пандемії Covid-19 працівникам Департаменту довелось робити неможливе та  перелаштовуватися на нові умови роботи.

Департамент визначив своїм пріоритетом – концептуально новий підхід до підготовки митників. Адже майже 80% такої підготовки відбувалося за змішаною формою навчання, що поєднує самостійне навчання за матеріалами кейсів та аудиторне навчання на базі Департаменту. Також значна увага приділялась наданню навчальному процесу практичного спрямування, яка реалізувалася проведенням  тренінгів та семінарів у спеціалізованих аудиторіях, умовному пункті пропуску, де учасники підготовки  закріплювали знання, здобуті під час теоретичних занять. Тому, на цьому етапі розвитку дистанційних технологій завдання полягало в тому, щоб організувати навчальний процес так, щоб нові форми навчання давали за ступенем якості результат як мінімум такий же, як і традиційні.

Дистанційна освіта передбачає синхронне і асинхронне навчання. Синхронне — це онлайн-відеоконференція наживо: учасники підготовки одночасно беруть участь у занятті, спільно проходять процес навчання і спілкуються тут і зараз. Асинхронний підхід — це коли тренер завантажує або дає слухачам посилання на вже готові записані відео-лекції чи матеріали, учасники опрацьовують їх самостійно.

Тому працівниками Департаменту було вирішено комбінувати синхронний та асинхронний підхід для досягнення найкращих результатів.

Синхронне навчання відбувається за допомогою відкритого програмного забезпечення для проведення відеоконференції BigBlueButton. Система розроблена для проведення аудіо- і відеоконференцій для великої кількості користувачів, дозволяє чат і обмін особистими повідомленнями;

Забезпечує:

- загальний доступ до робочого столу для практичного показу роботи з додатками і ОС;

- завантаження презентації в форматі PDF, а також будь-якому іншому, підтримуваним OpenOffice.org (в тому числі форматах Microsoft Office);

- функції малювання, а також має віртуальну указку.

За період карантину навчання здійснюється за багатьма напрямками митної справи, у тому числі підготовки кінологічних команд з пошуку наркотичних засобів, зброї та набоїв, тютюнових виробів, грошових знаків у вигляді банкнот, бурштину, об’єктів СITEC.

Так, для забезпечення проходження спеціальної підготовки кінологічними командами митниць Держмитслужби (в дистанційному форматі) працівниками Департаменту було запропоновано умовно розділити курс на ІІІ етапи:

І етап – проходження дистанційного етапу навчання по сформованим кейсам, який включає в себе самостійне опрацювання матеріалів теоретичного курсу підготовки за митною тематикою.

ІІ етап – проведення онлайн занять.

На завершення онлайн підготовки, керівниками відділів кінологічного забезпечення митниць Держмитслужби щоденно проводились практичні заняття з кінологічними командами з пошуку прихованих від митного контролю предметів та речовин на різних об’єктах пошуку.

ІІІ етап – узагальнення отриманої інформації та формування підсумкової оцінки працівниками Департаменту 

Під час цього етапу відеофайли та відомості здачі практичної частини іспиту  надсилалися на адресу Департаменту для  опрацювання та перевірки отриманого відеофайлу з митниці щодо об’єктивності та правильності виставлення підсумкових балів за результатами практичного іспиту.

Департаментом вперше було здійснено підготовку тренерів операторів аналізу рентгенівських зображень, отриманих за допомогою скануючих систем, у дистанційному форматі та підготовку операторів аналізу рентгенівських зображень, отриманих за допомогою малих скануючих систем, в онлайн режимі з використанням відеоконференції та проведенням практичної складової за допомогою програмного продукту «Simfox» із залученням попередньо підготовлених тренерів з відповідних митниць.

Також з метою підвищення якості підготовки та поширення досвіду Всесвітньої митної організації представники Департаменту здійснювали популяризацію  платформи електронного навчання ВМО CLiKC! З початку 2020 року 392 посадові особи Держмитслужби України вже зареєстровано на цій платформі для проходження навчання російською та англійською мовами (у порівнянні з  2019, коли було зареєстровано 106 осіб).

Іншим напрямком надання практичної допомоги учасникам підготовки стало застосування асинхронного підходу, а саме створенні вебінарів та відеолекцій за темами:

Зберігання товарів і транспортних засобів під митним контролем. Склади тимчасового зберігання;

Права людини;

Конфліктні ситуації та шляхи їх розв’язання;

Візуальна психодіагностика осіб, схильних до правопорушень;

Управління колективом тощо.

Станом на 01 серпня 2020 було підготовлено 1385 посадових осіб територіальних органів Державної митної служби України.

Таким чином, зазначена структура, взаємозв’язки між складовими дистанційного навчання, переваги у їх застосуванні на практиці дозволили нам переконатися у доцільності нашого підходу.

Проаналізувавши опитування щодо змісту підготовки можна зробити висновки, що 90 %  учасників підготовки вважають, що навчальний процес був цікавим, корисним, інформативним, насиченим новизною, актуальним та легко сприймався.

Однак, незважаючи на велику кількість переваг, існують і певні недоліки.

Однією з негативних сторін дистанційного навчання відсутність особистого спілкування з викладачем, а також спілкування з іншими слухачами, що є основою навчання дорослих. Ряд практичних семінарів і курсів, таких, як наприклад,контроль за переміщенням культурних цінностей, захист прав інтелектуальної власності, психологічні аспекти професійної діяльності, тощо поки що важко перевести в онлайн-формат.

І, тим не менш, Департамент вважає, що майбутнє підвищення кваліфікації – за змішаною формою навчання, поєднанням традиційних форм навчання з новими дистанційними. Зміни, які відбулися в суспільстві, широкомасштабний розвиток педагогіки співпраці, активізація та індивідуалізація навчання, використання креативних технологій навчання змінили процес підготовки.  Розвиток комп’ютерних мережних технологій стає однією з перспективних платформ для розвитку сучасної системи дистанційної освіти та електронного навчання, які будуть ефективно використовуватися для різноманітних форм навчання.


 

Підведення підсумків за результатами роботи Департаменту у форматі онлайн

У Департаменті спеціалізованої підготовки та кінологічного забезпечення Держмитслужби проведено підсумки роботи за 9 місяців 2020 року в режимі онлайн. Такий формат обумовлений карантинними обмеженнями, викликаними пандемією COVID-19.
Працівники Департаменту мали змогу прозвітувати по своїх напрямках роботи за вказаний період та інформували присутніх, що усі завдання, поставлені перед ними, було виконано в повному обсязі.
З метою організації та проведення підвищення рівня професійної компетентності посадових осіб Держмитслужби у 2020 році, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 №211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19» (зі змінами), в Департаменті було змінено формат проведення очних етапів змішаної підготовки, а саме здійснено перехід на онлайн навчання з використанням серверу Департаменту.
Посадовими особами Департаменту впродовж 9 місяців 2020 року забезпечено проведення 2098 навчальних занять за категоріями і тематикою, визначеною Планом підвищення професійної компетентності посадових осіб органів Державної митної служби України на 2020 рік. Проведення занять стало можливе завдяки встановленню програмного забезпечення відеоконференцій на серверах Департаменту. Крім того, комплексні рішення надали змогу учасникам проходити онлайн тестування з можливістю перегляду процесу. Відповідно, спеціальну та спеціалізовану підготовку, станом на 01.10.2020, пройшли 2133 посадові особи Держмитслужби.
У період дії карантину спеціальна підготовка кінологічних команд проводилася в онлайн режимі у поєднанні з відпрацюванням практичних вправ з пошуку прихованих від митного контролю предметів та речовин з складанням іспитів кінологічними командами в структурних підрозділах кінологічного забезпечення з проведенням відеофіксації та подальшим аналізом отриманих результатів іспиту фахівцями Департаменту. За звітний період підготовлено 97 кінологічних команд, 74 кінологічні команди - за дистанційною формою навчання, з них 15 кінологічних команд пройшли первинну первину підготовку на базі Департаменту.
Слід відзначити участь Департаменту у міжнародному співробітництві Державної митної служби України. Так, Департамент активно взаємодіє з Всесвітньою митною організацією у напрямку поширення знань та кращих інструментів цієї міжнародної організації під час професійного навчання митників України.
На окрему увагу заслуговує ґрунтовна робота, що здійснюється з навчальними центрами митних адміністрацій інших країн, зокрема в рамках реалізації Програми підтримки управління державними фінансами в Україні (EU4PFM).
Загалом, Департамент підтвердив свою готовність ефективно виконувати поставлені перед ним завдання навіть в умовах карантинних обмежень, як на національному, так і міжнародному рівні.
У ході підведення підсумків також йшлося про стан виконавчої дисципліни, господарської діяльності, кадрової роботи, документообігу, дотримання правил внутрішнього службового розпорядку, виконання вимог закону України «Про запобігання корупції» тощо. Керівниками структурних підрозділів було визначено пріоритетні напрямки роботи у 2021 році.
Підсумовуючи звітування працівників Департаменту, в.о. директора Департаменту Андрій Войцещук визнав роботу структурних підрозділів Департаменту за 9 місяців 2020 року як задовільну, зауважив, що розвиток та ефективність діяльності нашого територіального органу залежить від здібностей, вмінь та ставлення до роботи кожного працівника.

Знайомимося з новими та згадуємо старих-добрих друзів – песиків-професіоналів з пошуку небезпечних наркотичних засобів та психотропних речовин

Харді з 
Київська митниця Держмитслужби
вправно допомагає викривати спроби незаконного переміщення наркотиків у міжнародних поштових відправленнях. В одному з них пес виявив канабіс вагою 378 г. Цей особливо небезпечний наркотичний засіб виявили на території митного поста "Київ спеціальний” у дирекції оброблення та перевезення пошти Укрпошти.
 
Ів Сен Лоран зі 
Слобожанська митниця Держмитслужби

допоміг митникам виявити метадон загальною вагою близько 350 г у конструктивній порожнині електричної печі. Піч "їхала" у багажному відділенні автомобіля, допоки працівники митного посту "Гоптівка" під час митного контролю помітили підозрілі вкладення.
 
Хайн з 
Галицька митниця Держмитслужби

вказав митникам на звичайний, на перший погляд, конверт. Під час перевірки цього міжнародного відправлення на митному посту “Львів поштовий” знайшли вкладення зі 100 квадратиками - марками із зображеннями супергероїв - із вмістом ЛСД.
 
А на 
Закарпатська митниця Держмитслужби

є песик, якого звуть Ілля. Він винюхав серед особистих речей водія автомобіля коробку, де було 60 мл психотропної речовини. Знахідку виявили на митному посту "Тиса".
 
У 
Дніпровська митниця Держмитслужби

є своя Венера. Працівники міжнародного аеропорта "Запоріжжя" разом з Венерою у дорожній валізі пасажира виявили заборонений прекурсор – 200 шт. таблеток лікарського засобу із вмістом псевдоефедрину.
 
І "найсмачніше" на десерт: Боцман з 
Одеська митниця Держмитслужби

підтвердив наявність каптагону – психотропної речовини із вмістом амфетаміну – у східних ласощах. Вантаж прибув до морського порту "Південний", де під виглядом рахат-лукума та печива виробництва Сирії намагалися завезти таблетки каптагону загальною вагою понад 760 кг.
Наразі це – найбільша знахідка Боцмана.
 
Такі жовтневі будні службових песиків

Онлайн обговорили питання контролю за переміщенням стратегічних товарів

На базі Департаменту 20.10.2020 – 21.10.2020 року було організовано та проведено регіональний он-лайн семінар в режимі відеоконференції для посадових осіб митниць Держмитслужби за тематикою: «Державний експортний контроль. Ідентифікація товарів подвійного використання».
Мета семінару – ознайомлення особового складу митниць з особливостями здійснення митного контролю та митного оформлення товарів, які підлягають експортному контролю.
У ході заходу з презентаційними матеріалами, які містили практичні аспекти ідентифікації стратегічних товарів, виступили начальник відділу організації контролю за переміщенням товарів військового призначення Управління організації заходів торговельної політики Держмитслужби Дмитренко Олександр, головний державний інспектор відділу контролю службової діяльності Управління контролю службової діяльності та аналізу Департаменту розвитку митної справи та контролю службової діяльності Держмитслужби Артамонов Олександр, головний державний інспектор Подільської митниці Чахоян Саркіс а також начальник відділу досліджень фармацевтичних препаратів, біологічно активних добавок та наркотичних засобів Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Держмитслужби – Шкода Ірина.
Від Департаменту спеціалізованої підготовки та кінологічного забезпечення Держмитслужби спікерами виступали сертифіковані експерти ВМО: Білецький Павло, заступник начальника відділу спецпідготовки з протидії митним правопорушенням та організації оперативно-розшукової діяльності Управління спеціалізованої підготовки, Приходченко Максим, головний державний інспектор відділу неінтрузивних методів митного контролю Управління кінологічного забезпечення, Славінський В’ячеслав, начальник відділу професійного відбору та іншомовної підготовки Управління спеціалізованої підготовки.
У спеціалізованій підготовці взяли участь 38 посадових осіб митниць Держмитслужби та експерти з профільних установ.
Важливість та актуальність обговорюваних питань була підтверджена відгуками учасників.

ВМО оголосила про нове фінансування програм правозастосування, пов'язаних з відмиванням грошей, боротьбою з тероризмом та залученням кінологічних команд.

Всесвітня митна організація (ВМО) у вересні уклала з Державним департаментом США додаткові угоди про розширення своїх програм боротьби з відмиванням грошей та фінансуванням тероризму (AML/CTF), Митної оперативної практики забезпечення дотримання законодавства і вилучення (COPES) та Програми контролю за торгівлею стратегічними товарами (STCE). Також було підписано нову угоду про поширення досвіду, розробленого митними та прикордонними патрулями США (CBP), щодо виявлення службовими собаками фентанілу, для ширшої митної спільноти. Програма AML/CTF Нове фінансування розширює можливості Програми AML/CTF з інституційного розвитку та оперативної діяльності в рамках проекту TENTACLE до вересня 2022 року з можливим розширенням до вересня 2023 року. В рамках проекту TENTACLE робляться зусилля з інституційного розвитку AML/CTF, спрямованого на підвищення обізнаності членів ВМО про діяльність з відмивання грошей, що здійснюється на митній арені, і розширення можливостей митних служб по боротьбі з нею. Проект TENTACLE здійснюється під керівництвом ВМО спільно з Еґмонтською групою і Інтерполом з метою боротьби з діяльністю транснаціональних злочинних груп і терористичних організацій в галузі боротьби з відмиванням грошей. В рамках проекту TENTACLE митні служби залучаються до проведення оперативних заходів після семінарів-практикумів AML/CTF з метою виявлення і затримання / вилучення готівкових коштів, дорогоцінних каменів і дорогоцінних металів, що ввозяться контрабандним шляхом через міжнародні кордони, приділяючи особливу увагу відмиванню грошей на основі торгівлі. Нове фінансування дозволяє Програмі AML/CTF розширити зони фокусу Проекту TENTACLE на Близький Схід та Східну Європу з тим, щоб зосередити увагу на Африку, Латинську Америку та Азіатсько-Тихоокеанський регіон. Додаткове фінансування дозволить провести два додаткові семінари з нарощування потенціалу та дві додаткові операції у 2021 та 2022 роках. Це також сприятиме підтримці онлайн бібліотеки FinCRIME, розвитку фінансової розвідки та спільних зусиль між Еґмонтською групою та ВМО. Програма COPES/ STCE З 2013 року Державний департамент США надає активну підтримку ВМО в розробці навчальних матеріалів та нарощуванні потенціалу щодо оперативної практики, пов'язаної з вилученнями і збором доказів - COPES, і ідентифікації і виявлення предметів і засобів подвійного призначення, які є складовою частиною програм, пов'язаних зі зброєю масового знищення (WMD) -STCE. Нове фінансування має на меті доповнити ці зусилля, зокрема, за допомогою заходів, спрямованих на розбудову спроможності митниці, коли мова йде про проведення розслідувань та ініціювання проваджень щодо стратегічних товарів, що охоплюються Програмою контролю за торгівлею стратегічними товарами (STCE). Це включатиме розробку нових навчальних матеріалів, деякі з яких будуть доступні на онлайн-платформі навчання ВМO CLiKC. Крім того, ці кошти використовуються для надання допомоги в інституційному розвитку, який може допомогти Митним адміністраціям, які прагнуть підвищити свою компетентність щодо розслідування та успішного переслідування спроб ухилитися від міжнародного та національного контролю за стратегічними товарами відповідно до зобов'язань, наданих резолюцією 1540 Ради Безпеки Організації Об'єднаних Націй. Існують три конкретних види діяльності, пов'язаних з підготовкою кадрів і наданням конкретних матеріалів для Індонезії, Йорданії та України, а інші робочі наради будуть проводитися з урахуванням раніше виявлених потреб у підготовці кадрів. Проект виявлення фентанілу Новий проект виявлення фентанілу К9 буде розгорнуто до кінця 2020 року і, як очікується, буде завершено до кінця 2021 року. Мета цього початкового етапу полягає у визначенні тих членів-бенефіціарів, які відповідають мінімальним вимогам для отримання підготовки по виявленню фентанілу службовими собаками в майбутньому. Експерти ВМО і CBP проведуть спільні ознайомлювальні місії в окремих адміністраціях держав-членів. Вони будуть відвідувати фізичні об'єкти кінологічних комплексів відібраних адміністрацій для проведення оцінки з урахуванням стандартів роботи розплідників, санітарно-гігієнічних умов, навчальних майданчиків і устаткування для проведення навчальних занять і ветеринарних споруд. Крім того, оцінюючи рівень програми кінологів відібраних членів, включаючи, зокрема, стратегічне планування програми кінологів, навчальні курси, організовані для груп кінологів, і категорії контрабанди, проти якої використовуються спеціально навчені собаки для виявлення наркотиків. З урахуванням загрози надходження стійкими темпами на ринок нових психоактивних речовин, зокрема фентанілу і його різновидів, ВМО налагодила партнерські відносини з державним департаментом США з метою створення міцної і скоординованої мережі і забезпечення прикордонного контролю. Цей проект буде спрямований на усунення зростаючого ризику, пов'язаного з фізичним поводженням з фентанілом, з урахуванням того, що кінологічні команди є одним з найбільш надійних і потужних інструментів виявлення наркотиків і в даний час використовуються для виявлення широкого кола товарів. Кінологічні команди є важливим активом для митних адміністрацій, і в рамках цього проекту ВМО прагне сприяти створенню міцної міжнародної мережі і підвищенню потенціалу членів в цій галузі. Кожна програма незабаром розпочне набір персоналу з наміром розпочати планування заходів з адміністраціями-членами, які будуть впроваджені на початку 2021 року. Додаткову інформацію про ці та інші програми, пов'язані з дотриманням законодавства, можна знайти на веб-сторінці: http://www.wcoomd.org/en/topics/enforcement-and-compliance.aspx .