1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Кінологічне забезпечення

Кінологічне забезпечення

Залучення службових собак в Державній митній службі України до захисту економічних інтересів держави  бере свій початок з 1992 р.З того часу почався відлік в організації та створення кінологічної служби та розпочато будівництво кінологічного центру на базі Чорноморської регіональної митниці. Передбачалося, що центр буде обслуговувати Одеську митницю й митниці чорноморського регіону, а надалі - реорганізований у спеціалізовану організацію центрального підпорядкування
01.12.2000 р. на базі Кінологічного центру Чорноморської регіональної митниці було створено Кінологічний центр ДМСУ.
На початку липня 2010 року, відповідно до наказу ДМСУ від 02.07.2010 за № 702 «Про зміну місцезнаходження та підпорядкування Кінологічного центру ДМСУ», даний навчальний заклад було передислоковано до міста Хмельницького та включено в структуру новоствореного Центру підвищення кваліфікації перепідготовки працівників та кінології Держмитслужби. На той час фахівцями Центру було проведено ряд заходів направлених на розроблення необхідної правової та навально-матеріальної бази для започаткування нового напрямку діяльності Центру, а саме кінологічного забезпечення.
Під час 127-128 сесій Ради митного співробітництва Всесвітньої митної організації (ВМО) (16.07.2016) Голова Державної фіскальної служби України та Генеральний Секретар Всесвітньої митної організації підписали Меморандум про взаєморозуміння між Державною фіскальною службою України та Всесвітньою митною організацією про створення Регіонального кінологічного навчального центру Всесвітньої митної організації в м. Хмельницький на базі Департаменту спеціалізованої підготовки та кінологічного забезпечення ДФС.
26.08.2016 відбулось урочисте відкриття Регіонального кінологічного навчального центру Всесвітньої митної організації (РКНЦ ВМО) в м. Хмельницький.
За остані роки кінологічне забезпечення стало одним  з пріорітетних напрямків діяльності  Департаменту, а використання службових собак у процедурі здійснення митного контролю одним із основних інструментів у протидії незаконному переміщенню заборонених товарів та предметів.
Станом на грудень 2020 року штатна чисельність кінологічних команд Державної митної служби України становить  - 109 одиниць. Відповідно 11 кінологічних команд перебувають у стані формування. За видами спеціалізації 67 кінологічних команд підготовлені по пошуку наркотичних засобів та психотропних речовин, 13 кінологічних команд по пошуку зброї, частин до зброї та набоїв, 17 по пошуку тютюнових виробів, 1 кінологічна команда по пошуку грошових знаків у вигляді банкнот, а також 20 кінологічних команд підготовлено за подвійною спеціалізацією.
Упродовж десяти років рівень підготовки кінологічних команд митниць Держмитслужби зростав пропорційно до реальних результатів їхньої роботи, як за кількстю випадків виявлення кінологічними командами предметів заборонених до переміщення так і за якістю таких виявлень.

 

Динаміка кількості випадків виявлення прихованих від митного контролю товарів та предметів до фактичної кількості кінологічних команд (2011- 2020р.р. станом на 01.12.2020)

На сьогоднішній день Департаментом в напрямку кінологічного забезпечення  здійснюється:
проведення спеціальної підготовки кінологічних команд за спеціалізаціями по пошуку наркотичних засобів та психотропних речовин, зброї, частин до зброї, набоїв, тютюнових виробів, грошових знаків у вигляді банкнот, бурштину;
збір та узагальнення інформації щодо діяльності кінологічних підрозділів митниць Держмитслужби та ефективності використання кінологічних команд у процедурі здійснення митного контролю;
ведення обліку та здійснення контролю за комплектуванням кінологічними командами митниць;
надання практичної допомоги з добору службових собак, контроль дотримання норм їх утриманнята забезпечення;
ветеринарне супроводження кінологічної діяльності;
участь у службових заходах, спрямованих на запобігання та протидію контрабанді, боротьбу з порушеннями митних правил на митній території України;
міжвідомча взаємодія з органами державної влади, сектору безпеки і оборони України;
міжнародна взаємодія з митними адміністраціями зарубіжних країн та Регіональними кінологічними Центрами Всесвітньої митної організації з питань співпраці щодо обміном досвіду підготовки та використання кінологічних команд.
Розвинута навчально-матеріальна база Департаменту, знання та досвід викладачів, використання сучасних методик підготовки службових собак забезпечує надійну підготовку кінологічних команд з метою їх подальшого використання для захисту економічних інтересів держави та протидії незаконному переміщення через митний кордон предметів та речовин.
Також, Департаментом у напрямку кінологічного забезпечення налагоджена міжвідомча та міжнародна взаємодія з правоохоронними органами України, митними адміністраціями зарубіжних країн, Навчальними кінологічними Центрами Всесвітньої митної організації  під час якої здійснюється обмін інформацією щодо процедури підготовки кінологічних команд та порядку їх використання.
З метою удосконалення професійної майстерності посадових осіб кінологічних підрозділів, забезпечення співробітництва та обміну досвідом між кінологічними командами, підвищення потенціалу готовності кінологічних команд до реальних умов роботи, закріплення та подальшого розвитку у інспекторів – кінологів умінь та навиків ефективного застосування службових собак, визначення кращих кінологічних команд Департаментом забезпечується прийняття участі кінологічних команд Держмитслужби у міжвідомчих та міжнародних змаганнях кінологічних команд. Так безпосередньо Департаментом у період 2011-2020 років було організовано та проведено чотири міжнародних змагань під час яких прийняли участь представники Державної прикордонної служби України, Національної поліції України, Національної гвардії України, Служби авіаційної Безпеки ДП МА «Бориспіль» та придставники митних служб іноземних держав (Республіки Білорусь, Республіки Польща, Словацької Республіки, Республіки Молдова, Федеративної Республіки Німеччина, Республіки Болгарія, Грузії, Турецької Республіки, Азербайджанської Республіки, Ресбубліки Австрія, Латвійської Республіки) що у свою чергу показало високий рівень професіаналізму працівників Департаменту та забезпечело авторитет Департаменту на міжвідомчому та міжнародному рівні.
У зв’язку із сучасним розвитком міжнародної торгівлі, глобальними інтеграційними процесами, які відбуваються у світі, зростанням обсягів вживання наркотичних засобів та незаконного їх переміщення через митний кордон держави, незаконного переміщення  тютюнових виробів, зброї та набоїв перед митними органами постають першочергові завдання щодо захисту своєї економічної безпеки. Виконання таких задач неможливе без використання на митницях спеціально підготовлених собак для виявлення та припинення незаконного переміщення через митний кордон держави наркотичних, психотропних і вибухових речовин, зброї та боєприпасів. Застосування службових собак для виявлення фактів прихованих від митного контролю предметів та речей, заборонених до переміщення, на практиці довело свою ефективність та доцільність не тільки в Україні, а і в багатьох митних адміністраціях Європейських та інших країнах світу.